DIY, czyli „do it yourself" – Coraz chętniej tak spędzamy czas wolny

Zrób to sama

Majsterkując, tworząc naturalne kosmetyki czy biżuterię. Aż 86% respondentów twierdzi, że nawet podczas narodowej kwarantanny można rozwijać swoje zainteresowania korzystając z Internetu.

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się w sieci wiele nowych możliwości na aktywne i kreatywne spędzanie czasu. Kursy online, zarówno podnoszące kompetencje zawodowe, jak również jako forma rozrywki, stały się z dnia na dzień alternatywą na spędzanie wolnych chwil. Jak pokazują wyniki badania w czasie pandemicznej rzeczywistości, co trzeci respondent chętnie rozwija swoje zainteresowania uczestnicząc w transmisjach w mediach społecznościowych.

Dla 29% optymalną formą jest korzystanie z poradników internetowych. Zdaniem 22% z sukcesem można rozwijać swoje pasje i nowe hobby w postaci kursów online.

Brak kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi, swobodnego spędzania czasu poza domem oraz możliwości udziału w zajęciach stacjonarnych, rozwijających nasze pasje, spowodował, że zaczęliśmy poszukiwać różnych kursów tematycznych online. W minionym roku, jak wynika z danych, rosło zainteresowanie warsztatami online, rozwijającymi zdolności manualne, jak choćby kurs robienia mydła, świec czy tworzenia biżuterii. Chętnie wybierano warsztaty pozwalające wykonać samodzielnie w domu produkty do użytku codziennego, jak przykład naturalne kosmetyki. Popularnością cieszyły się także warsztaty plastyczne i artystyczne, jak na przykład malowanie żywicą, kurs makramy, fotografii czy rysunku.

Nie zabrakło także osób, które chciały skorzystać z nauki gry online na instrumentach muzycznych, wśród których niezwykłą popularnością już od dłuższego czasu cieszy się ukulele.

Pandemia sprawiła, że w ramach rozrywki online, realizowanej bez wychodzenia z domu, zaczęliśmy rozwijać zainteresowania, które dotychczas postrzegaliśmy jako aktywności wymagające bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy instruktorem. Działając zgodnie z hasłem „zrób to sam” po zdobyciu podstawowych umiejętności w trakcie warsztatu online, zaczęliśmy doskonalić swoje zdolności plastyczne, muzyczne czy praktyczne, również majsterkując. – wspomina Grzegorz Rożalski – z serwisu Prezentmarzeń

Niestety, na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybko wrócimy do dawnych form spędzania czasu wolnego, za którymi bardzo tęsknimy, dlatego kluczowa dla kondycji psychicznej staje się umiejętność organizowania sobie czasu wolnego w domu, również w duchu hasła DIY, czyli „do it yourself”.

Jednym z ważnych elementów zadbania o kondycję psychiczną jest ciągłe samodoskonalenie się. W sytuacji przedłużającej się pandemii, powinniśmy więc szukać stale nowych zajęć i dziedzin wiedzy, które nas interesują i które pomogą nam zagospodarować czas spędzany w domu. Możemy także zainspirować bliską nam osobę, podarowując jej voucher na realizację warsztatu tematycznego czy kursu online, który pozwoli jej na przykład stworzyć własnoręcznie wykonaną biżuterię czy kosmetyki, a towarzyszące temu doświadczenie dostarczy wiele radości.

Aż 88% Polaków zapytanych przez potwierdziło, że odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią, tym bardziej czas wolny spędzany w myśl zasady DIY zyskuje na wartości. Jego zaletą jest nie tylko odkrywanie u siebie nowych talentów i predyspozycji o praktycznym zastosowaniu, ale także satysfakcja z spędzonego kreatywnie czasu.

W materiale prasowym wykorzystano wyniki badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń w 2020 roku.